Sierra Designs Meteor 3000 2 – namiot, w którym można zamieszkać
Słoneczna pogoda sprzyja wypadom pod namiot. Niezależnie od celu wycieczki, ważny jest lekki bagaż i uczucie komfortu po całym dniu. Tym bardziej cieszę się, że miałam okazję dokonać testu namiotu Meteor 3000 amerykańskiej marki Sierra Design. Jakie innowacje przygotował dla nas producent? Oto kilka cech, które sprawiają, że ten model naprawdę się wyróżnia.
Lekki, przestronny i trwały? Taki namiot jednak istnieje !
Jak sami o sobie piszą producenci, ich sprzęt powstał z miłości do natury i aktywnego spędzania czasu – faktycznie coś w tym jest. Namiot Sierra Designs Meteor 3000 2 zapewnia wygodę podczas biwaku, a równocześnie nie obciąża plecaka. Dzięki temu możesz w pełni cieszyć się obcowaniem z przyrodą i ulubioną aktywnością, nie rezygnując z komfortu. Jak to możliwe? Duża w tym zasługa innowacyjnej konstrukcji namiotu.
Aluminiowy stelaż o kształcie pająka z masywnym zwornikiem w środku sprawia, że namiot Sierra Designs łączy cztery pozornie przeciwstawne cechy: niewielką wagę (2,35 kg z workiem do pakowania i śledziami), dużą przestrzeń wewnętrzną, trwałość i kompaktowe rozmiary po złożeniu. To właśnie te cechy sprawiają, że model wyróżnia się na rynku i jest atrakcyjną propozycją dla osób, które cenią minimalizm i trwałość, a równocześnie nie chcą rezygnować z wygody biwakowania.
Czy to oznacza, że dylemat waga, przestronność czy trwałość i wynikające z tych cech kompromisy zostały rozwiązane? Z pewnością w przypadku tego modelu możemy mówić o zatarciu pewnych granic. A to wielki plus!
Przestrzeń, przestrzeń i jeszcze raz przestrzeń!
Wysoka kopułowa konstrukcja zapewnia przestrzeń nad głową oraz pozwala wygodnie wyprostować plecy nie tylko w centrum namiotu (również w przypadku osób wysokich). Zapewnia to odczuwalne wrażenie przestrzeni i komfort, o które zwykle trudno w przypadku 2-osobowych modeli o podobnej wadze i objętości po spakowaniu. W tym momencie warto dodać, że namiot był testowany przez dwie osoby, którym służył nie tylko, jako sypialnia, ale także miejsce posiłków i wieczornego spędzania czasu.
Obszerne przedsionki
Pozostając w temacie przestrzeni, koniecznie zwróćmy uwagę na dwa obszerne przedsionki. To, że namiot posiada dwa osobne wejścia i westybule, nie jest niczym nowym, ani odkrywczym, jednak w przypadku modelu Sierra Designs Meteor 3000 2, warto podkreślić ich wielkość. Każdy z nich swobodnie pomieścił 60 litrowe plecaki, buty trekkingowe oraz akcesoria rowerowe i kuchenne. Przedsionki i drzwi do części sypialnej można wygodnie podwinąć i zawiązać za pomocą dedykowanej pętelki i zaczepu. Przy dobrej pogodzie zyskujemy więc przestronną, przewiewną przestrzeń oraz jeszcze więcej miejsca w środku. Tak można zaczynać dzień! W szczególności podczas trekkingu na Maderze 😉
Co nowego w środku?
Podkreślana przeze mnie wygoda i komfort biwakowania nie ograniczają się tylko do dużej przestrzeni. Namiot posiada także wiele funkcjonalnych rozwiązań wewnętrznych. Wśród nich z pewnością znajdują się siatkowe kieszenie umieszczone w części przy głowach. To proste rozwiązanie pozwala wygodnie i bezpiecznie odłożyć drobne przedmioty jak czołówka, portfel czy telefon, czyli najcenniejsze skarby każdego biwakowicza. Na uwagę zasługuje także osiem wewnętrznych pętli, które umożliwiają powieszenie drobnych przedmiotów, np. okularów przeciwsłonecznych. Co prawda między nimi nie ma sznurka, który pozwoliłby powiesić większą ilość lub większe przedmioty, ale bez problemu można dołożyć własne rozwiązanie.
Wentylowana sypialnia
Producent pomyślał także o odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Wentylowana sypialnia z siatką mesh w górnej części kopuły zapewnia dostęp świeżego powietrza. Dodatkowo w dachu zostało umieszczone okienko wentylacyjne, które można otworzyć na stałe, używając specjalnej podpórki. Namiot posiada także możliwość częściowego odsłonięcia tropiku bez ściągania całej warstwy wierzchniej. To idealne rozwiązanie na ciepłą, gwieździstą noc!
Różne warianty na każdą pogodę
Skoro już jesteśmy przy pogodzie, warto zwrócić uwagę na 2-elementową budowę namiotu, dzięki której można rozkładać go wariantowo. Namiot Sierra Designs Meteor 3000 2 składa się z wentylowanej sypialni z podłogą i zdejmowanego tropika. Istnieje także możliwość zakupu dodatkowej poliestrowej warstwy ochronnej, która chroni podłogę namiotu przed szorstkimi powierzchniami i zapewnia dodatkową izolację przed wilgocią i zimnem.
W zależności od terminu i kierunku wycieczki oraz rodzaju podłoża możesz spakować wszystkie elementy lub tylko niektóre z nich. Przykładem może być mój trekking na Sardynii, podczas którego używałam jedynie kopuły sypialnej, mając pewność co do wysokiej temperatury i braku opadów. Producent daje nam więc wolność decyzji, jeszcze bardziej zwiększając uniwersalność tego lekkiego 3-sezonowego modelu.
Namiot Sierra Designs Meteor można kupić w różnych wariantach. W ofercie znajdują się namioty 2, 3 i 4-osobowe. Namioty różnią się nie tylko wielkością ale także materiałami, z których są wykonane. Wersje europejskie mają wyższy współczynnik wodoodporności niż wersje amerykańskie. Różnią się też kolorem. W opcji dostosowanej do europejskich warunków pogodowych namiot jest w kolorze zielonym. Sierra Designs oferuje też namioty super lekkie, wykonane z lekkiego i trwałego nylonu.
Łatwe i szybkie rozkładanie
Taka ilość elementów może budzić wątpliwości, czy namiot jest szybki i łatwy w rozkładaniu. Być może by tak nie było, gdyby nie pewien prosty, aczkolwiek skuteczny zabieg. Czerwone oznaczenie rogu w każdym elemencie umożliwia łatwe zorientowanie tropika i podłogi względem części sypialnej. To samo rozwiązanie zostało zastosowane względem stelaża. Charakterystycznie zagięte pałąki zostały oznaczone kolorem złotym, który odpowiada kolorowi oczek do mocowania masztów. Nie trzeba się więc zastanawiać, w jaki sposób ustawić konstrukcję i czy, aby na pewno robisz to poprawnie.
Sypialnia posiada wygodny system montowania stelażu za pomocą plastikowych uchwytów. To duży plus w stosunku do innych modeli, gdzie pałąki stelażu trzeba przewlekać przez tunel. Tropik przytwierdzamy do stelażu, używając mocnych rzepów – po dwa na każdy element stelażu. Zastosowanie takiego sposobu montażu sprawia, że jest on wygodny i prosty, a równocześnie konstrukcja namiotu zyskuje na stabilności. Montowane na śledziach linki naciągowe mają wygodny system regulacji, dzięki czemu możesz dostosować ich długość (i stopień naprężenia namiotu) za pomocą jednego pociągnięcia.
Samonośna konstrukcja i ergonomiczne śledzie
W tym miejscu jeszcze kilka słów na temat konstrukcji namiotu. System mocowania pałąków do oczek na tyczki sprawia, że namiot jest samonośny. Oznacza to, że możemy go rozbić bez konieczności używania śledzi. To świetnie rozwiązanie w przypadku noclegów na podłodze – w wiacie lub schronie turystycznym, gdzie jesteśmy odsłonięci od wiatru, ale twarde podłoże uniemożliwia klasyczne rozstawienie namiotu.
Biwakując pod niebem, zdecydowanie lepiej rozstawić namiot przy pomocy śledzi. Czy w temacie śledzi można powiedzieć coś nowego? Okazuje się, że tak. Warto zwrócić uwagę na ich ergonomiczny kształt, który ułatwia wbijanie. To, co jest plusem, może być też minusem — śledzie trudniej wbijać otwartą dłonią, trzeba użyć raczej buta lub twardego przedmiotu. Łatwo jednak je wyciągnąć, używając dodatkowego sznureczka. Złoty kolor odcina się na większości rodzajów podłoża, przez co ciężko zgubić lub zapomnieć mniejszych elementów przy pakowaniu namiotu.
Kolor, odblaski i światło
Pozostając w temacie kolorów, kilka słów na temat barwy samego namiotu. Oliwko-zielony kolor tropiku i części sypialnej sprawia, że namiot świetnie komponuje się z naturalnym otoczeniem, a biwak jest lepiej zakamuflowany. Mimo ciemnego koloru materiał przepuszcza dużo światła, dzięki czemu we wnętrzu namiotu jest jasno. Światło jest jednak rozproszone i nie drażni oczu. W ciągu dnia materiał zapewnia ochronę przed słońcem, a nocą odpowiednie zaciemnienie. Chyba że go odsłonisz, aby oglądać gwiazdy, co serdecznie polecam!
Namiot został wzbogacony o jaskrawe elementy i odblaski. Intensywnie żółty kolor sznurków montażowych jest dobrze widoczny również po zmroku i sprawia, że ciężej się o nie potknąć wychodząc w nocy z namiotu. Odblaskowe elementy ułatwiają jego lokalizację i dobrze odbijają się w świetle czołówki.
Mała objętość i waga po spakowaniu
O tym, jak ważne jest miejsce w plecaku, wie każdy, kto choć raz był na dłuższym trekkingu. Mała objętość i niewielka waga sprawdzają się także podczas krótszych wycieczek na lekko. W tym miejscu również trzeba przyznać, że namiot Sierra Designs Meteor 3000 2 mile zaskakuje. Spakowany namiot o rozmiarze 45,7 cm x 16,5 cm waży jedynie 2,35 kg, a rezygnując z tropiku, można zapomnieć o tym, że się go ma w plecaku.
Namiot pakowany jest w półotwartą torbę typu burrito. Pozornie ułatwia to kompresję i sprawia, że pakunek jest bardziej minimalistyczny. Otwarta budowa nie chroni jednak w pełni zawartości torby i w praktyce nieco utrudnia kompaktowe spakowanie. W tym miejscu można odnieść wrażenie, że producent trochę przekombinował. Być może lepiej sprawdziłby się tradycyjny zamek. Faktem jest jednak, że torba mieści się już w 22 l plecaku wspinaczkowym. Sytuację ratują także dobrej jakości paski kompresyjne, które pozwalają ścisnąć pakunek, a także przytroczyć go do plecaka lub bagażnika rowerowego.
Podsumowanie
Jak wspomniałam na początku, tak będzie też na końcu. Namiot dwuosobowy Sierra Designs Meteor 3000 2 w porównaniu do innych namiotów o podobnej w objętości i wadze zapewnia znacznie większą przestrzeń w środku. Jest to zdecydowanie największa zaleta testowanego modelu i cecha, która wyróżnia go na rynku. Sierra Designs Meteor 3000 2 to komfortowy i lekki model dla dwóch dorosłych osób. Niemal pionowe ściany i wysoka przestrzeń nad głową sprawia, że podczas biwaku można używać namiotu nie tylko jako sypialni, ale także komfortowego miejsca spożywania posiłków i wspólnego spędzania czasu. Dla mnie ma to bardzo duże znaczenie oraz w dużym stopniu wpływa na komfort i ogólne zadowolenie z wycieczki.
Autorka tekstu i zdjęć: Marta Gług
Miłośniczka podróży i trekkingów. W wolnym czasie wędruje po szlakach lub planuje kolejne wyjazdy. Uwielbia poznawać nowe miejsca i krajobrazy. Latem jeździ na rowerze lub się wspina, zimą przesiada się na skitury i biegówki. Często można ją spotkać w Alpach lub na Kaukazie. Jej najwyższym szczytem jest Kazbek.