Porównanie namiotów Big Agnes Tiger Wall vs Copper Spur
|

Porównanie popularnych modeli namiotów Big Agnes: Copper Spur UL2 vs Tiger Wall UL2

Big Agnes to amerykańska marka produkująca namioty, które zajmują czołowe miejsca w rankingach namiotów publikowanych przez europejskie i amerykańskie portale outdoorowe. Najpopularniejszymi modelami namiotów Big Agnes są Copper Spur HV oraz Tiger Wall Solution Dye. W tym artykule porównujemy funkcjonalności tych modeli. 

Oba modele namiotów można kupić w wersji 1, 2 lub 3-osobowej. Namiot Big Agnes Copper Spur kupisz dodatkowo w wersji 4 i 5-osobowej. Tutaj przyjrzymy się parametrom 2-osobowych modeli namiotów Big Agnes Copper Spur HV i Tiger Wall Solution Dye. Namioty są 3 sezonowe i występują także w lżejszych wersjach, do których zastosowano ultralekkie materiały.   

Zestawienie głównych parametrów namiotów Big Agnes Copper Spur UL2 i Tiger Wall UL2

Big Agnes Copper Spur HV UL2Big Agnes Tiger Wall Solution Dye UL2
Waga po spakowaniu1,42 kg1,13 kg
Wymiary po spakowaniu15 x 50 cm 14 x 46 cm 
Wymiary podłogi2,7m22,6m2
Wysokość sypialni102 cm99 cm
Materiał głównynylon ripstop 1200 mm PU z powłoka silikonową; nylon ripstop 1200 mm PU z powłoka silikonową; technologia Solution Dye 
Stelażaluminum DAC Featherlite NFLaluminum DAC Featherlite NFL
System rozkładaniawolnostojący, system Fast Fly,  system TipLock Tent Buckle pół-wolnostojący, system Fast Fly, system TipLock Tent Buckle 
Cena katalogowa około 3.000,00 PLNokoło 2.700,00 PLN 

Powierzchnia użytkowa 

Oba modele zostały oparte na podłodze w kształcie trapezu, który zwęża się w stronę stup. Big Agnes Copper Spur jest nieco dłuższy niż Big Agnes Tiger Wall. Skutkuje to większą powierzchnią użytkową wewnątrz namiotu w modelu Copper Spur. W tym pierwszym dostajemy podłogę o wymiarach 2,7 m2, a w tym drugim 2,6 m2. Namiot Big Agnes Copper Spur cieszy się także wyższą sypialnią (około 102 cm), podczas gdy Big Agnes Tiger Wall ma wysokość sypialni o wymiarach około 99 cm . 

Na komfort korzystania z namiotu wpływ ma nie tylko powierzchnia podłogi i wysokość sypialni, ale także rozłożenie klipsów na stelażu oraz sama konstrukcja stelaża. Ich rozłożenie wpływa na bryłę namiotu po rozłożeniu. Model Big Agnes Copper Spur oferuje odczuwalnie więcej przestrzeni w sypialni, a więc komfort odpoczynku będzie w nim trochę lepszy.

Oba modele mają dwa wejścia wraz z przedsionkami. Namiot Big Agnes Copper Spur ma większe przedsionki niż Big Agnes Tiger Wall. Dostęp do sprzętu przechowywanego w przedsionku będzie zatem wygodniejszy w namiocie Big Agnes Cooper Spur.

W kwestii dostępnej powierzchni użytkowej wewnątrz namiotu lepiej wypada namiot Big Agnes Copper Spur. Różnica między modelami nie jest duża, ale przy dłuższych wypadach w góry może okazać się istotna. 

Porównanie namiotów Big Agnes Tiger Wall vs Copper Spur

Wytrzymałość i system rozkładania 

Big Agnes Copper Spur to namiot o solidnej, wolnostojącej konstrukcji. Można go rozłożyć bez używania odciągów oraz śledzi. Całość konstrukcji stoi stabilnie dzięki stelażowi opartemu o skrzyżowane ze sobą pałąki. Namiot można robić na kamienistym lub piaszczystym gruncie, gdzie trudno o stabilny punkt oparcia. Modele wolnostojące są uważane za stabilniejsze, co ma szczególne znaczenie w trudniejszych warunkach pogodowych. Namiot wolnostojący łatwiej także przesunąć w inne miejsce już po rozbiciu.    

Big Agnes Tiger Wall to natomiast namiot pół-wolnostojący, do jego rozłożenia konieczne jest użycie odciągów i śledzi. Big Agnes Copper Spur będzie zatem lepszym wyborem, gdy zależy ci na solidnej i stabilnej konstrukcji.      

Poszycie i tkanina podłogowe w obu modelach zostały wykonane z trwałego i odpornego na uszkodzenia nylonu ripstop oraz poliestrowej siatki mesh. Materiały są wodoodporne na poziomie 1200 mm PU. 

W modelu Big Agnes Tiger Wall materiały główne zostały wykonane w technologii Solution Dye. Materiały produkowane w tej technologii są trwałe i bardziej odporne na negatywne skutki promieniowania UV. Warto wspomnieć, że produkcja w technologii Solution Dye odbywa się przy niższym zużyciu wody, a więc jest bardziej przyjazna dla środowiska niż tradycyjne procesy produkcyjne.     

Dla wydłużenia żywotności namiotu producent zaleca jego użytkowanie z dodatkową podłogą, którą można dokupić oddzielnie. Dodatkowa podłoga to także możliwość rozbicia namiotów w minimalistycznej wersji z samym tarpem. Oba modele można rozbić w systemie Fast Fly. 

Warto wspomnieć, że oba modele wyposażone zostały w system szybkiego rozkładania TipLok Tent Buckles, który udoskonala sposób działania klamer. System ten łączy trzy funkcjonalności w jeden mechanizm. Lepiej trzyma końcówkę stelaża, dzięki czemu stelaż nie odczepi się podczas rozstawiania namiotu. Dodatkowo klamry zintegrowano z mocowaniem przeciwdeszczowym, napinaczem i pętlami do tyczenia.

Waga i wymiary po spakowaniu

Big Agnes Tiger Wall UL2 waży około 1,13 kg i tym samym jest o około 20,5% lżejszy niż Big Agnes Copper Spur UL2 (1,42 kg). Jeszcze lepiej Big Agnes Tiger Wall prezentuje się w kwestii wymiarów. Po spakowaniu ma około 14 x 46 cm. Big Agnes Copper Spur to pakunek o wymiarach około 15 x 50 cm. Jeśli szukasz lekkiego i pakownego namiotu to Big Agnes Tiger Wall okaże się atrakcyjniejszym wyborem. Biag Agnes Tiger Wall swoją niską wagę zawdzięcza m.in. uproszczonej konstrukcji oraz lżejszej sypialni. Sypialnia w tym modelu została prawie całkowicie uszyta z lekkiej i przewiewnej siateczki mesh, która sięga do podłoża sypialni. W modelu Big Agnes Cooper Spur dolna część sypialni została uszyta z nylonu ripstop, a od połowy w górę znajdziemy siateczkę typu mesh.

Podsumowanie

Oba modele zostały wykonane z tych samych materiałów. Maja wysoką trwałość i wodoodpronośc na poziomie 1200 mm PU. Mają też podobna konstrukcję bazową opartą na alumniowym stelażu i zostały wyposażone w system szybkiego rozkładania. 

Big Agnes Tiger Wall jest jednym z najlżejszych namiotów backpackingowych na rynku w tej kategorii cenowej. Jego wymiary po spakowaniu są także mniejsze, czym zyskuje sobie grono swoich zwolenników.

Big Agnes Copper Spur zapewnia natomiast więcej przestrzeni użytkowej wewnątrz sypialni i przestrzeni na sprzęt w przedsionkach. Dodatkowo jest namiotem wolnostojącym, dzięki czemu jest bardziej stabilny, co będzie miało znaczenie w trudniejszych warunkach pogodowych. 

Na koniec warto wspomnieć, że Big Agnes Tiger Wall jest nieco bardziej budżetową opcją niż Big Agnes Copper Spur.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *