|

The Loop Wielka Pętla Beskidzka – nowy szlak długodystansowy w Beskidach

The Loop to nowa propozycja szlaku długodystansowego w Beskidzie Żywieckim. Trasa z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom trekkingu i pięknych widoków. 250 km szlaku przechodzi przez najważniejsze pasma Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego.

Początek lutego przyniósł ciekawe informacje dla fanów turystyki górskiej. 8 lutego w sali sesyjnej bielskiego Ratusza podpisano list intencyjny w sprawie współpracy nad utworzeniem nowego szlaku długodystansowego w regionie. The Loop, czyli Wielka Pętla Beskidzka to nowy, długodystansowy szlak górski z punktem startowym i końcem w Bielsku Białej. Co warto o nim wiedzieć?

Wielka Pętla Beskidzka – najważniejsze informacje

250 kilometrowa trasa opiera się w całości na szlakach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i znajdujących się przy nich schronisk górskich. Szlak obejmuje pasma  Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Małego. Przejście całej trasy oznacza pokonanie łącznego przewyższenia 20 000 m, co oznacza znacznie więcej niż np. West Highland Way w Szkocji czy GR 20 na Korsyce, który uważany jest za jeden z najtrudniejszych kondycyjnie szlaków w Europie.

Cechą charakterystyczną The Loop (ang. pętla) jest fakt, że szlak ma swój początek i koniec w tym samym miejscu. Jest to Polana pod Dębowcem w Bielsku Białej, z której prowadzi szlak na Szyndzielnię. Trasa została zaprojektowana tak, aby była możliwa do pokonania w dwa tygodnie, zapewniając po drodze dostęp do noclegów w schroniskach o wysokim, jak na warunki górskie, standardzie.

The Loop – trasa z międzynarodowym potencjałem

Twórcy The Loop wierzą, że Wielka Pętla Beskidzka ma szansę stać się atrakcją o charakterze międzynarodowym i powtórzyć sukces Szlaku Orlich Gniazd, Doliny Pałaców i Ogrodów czy zagranicznych Alta Via 1 i GR20. Planowanie przejścia ma ułatwiać start i koniec w tym samym miejscu. The Loop zostanie wytyczona tak, aby kompleksowo ukazać walory północnych Beskidów oraz bogactwo dziedzictwa kulturowego tego regionu. Szlak powstaje z inicjatywy miasta Bielska-Białej we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Beskidy i PTTK.

Więcej o Wielkiej Pętli Beskidzkiej aka The Loop znajdziecie na oficjalnej stronie szlaku – linki poniżej

Strona szlaku The Loop

Wielka Pęta Beskidzka

www.theloop.travel

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *