|

Test kuchenki turystycznej Fire Maple FMS-X2

W poszukiwaniu dogodnego rozwiązania, które sprawdzi się podczas wypadów backpakingowych postanowiliśmy przetestować działanie kuchenki turystycznej od Fire Maple, model FMS-X2

Szukaliśmy rozwiązania, które będzie odpowiednie podczas podróży w dwie osoby. Chcieliśmy aby wybrany sprzęt był maksymalnie lekki i kompaktowy, z garnkiem o pojemności od 0,8 l do 1l. Z doświadczenia wiemy, że do przygotowywania posiłków taka pojemność jest dla nas optymalna. Z tego powodu wybór padł na Fire Maple FMS-X2. Kuchenka przy stosunkowo niskiej wadze (około 600 g) jest bardzo kompaktowa, zajmuje mało miejsca w bagażu i na tle konkurencji dobrze wypada cenowo.  

Fire Maple to chińska marka, która stawia na jakość wykonania w konkurencyjnej cenie. 

Trochę liczb i parametrów:

Moc:2200 W
Waga:600 g ( w tym pokrowiec 15 g)
Materiał:stal nierdzewna, miedź, aluminium, silikon
Wymiary:rozłożona: Ø 254 x 265 mm, złożona: Ø 133 x 205 mm 
Pojemność garnka:1l
Czas gotowania 1l wody:Wg producenta 4 min 05 s 

Kuchenka dostępna jest też w wersji z garnkiem 0,8l w modelu FMS-X3.

Co jeszcze charakteryzuje kuchenki od Fire Maple FMS-X2? Dużą zaletą kuchenki turystycznej jest niewątpliwie jej wszechstronność oraz niezwykle inteligentny projekt

Pierwszym, ale nie jedynym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest zamontowany w kuchence palnik, który wyposażono w piezo zapalnik. Nie musimy zatem używać dodatkowego źródła ognia do rozpalenia kuchenki. Kuchenka posiada także osłonkę izolującą, która ułatwia gotowanie podczas wiatru. 

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest także sposób blokowania uchwytu kuchenki. Uchwyt blokuje całość zestawu spinając pokrywkę z  garnkiem, co zabezpiecza zestaw przed otwarciem w bagażu. A Dodatkowo mocowanie garnka do palnika pozwala na przenoszenie całości zestawu nawet podczas gotowania. 

W zestawie znajdziemy również plastikową podstawkę na kartusz, która ustabilizuje całą konstrukcję. Podstawka jest zaprojektowana dla różnych wielkości kartuszy. Pozostając przy kartuszach warto wspomnieć o tym, że kuchenka jest kompatybilna z kartuszami z gwintem o normie EN417.  

Mówiąc o dodatkowych udogodnieniach, które posiada kuchenka turystyczna Fire Maple FMS-X2 nie można zapomnieć o obudowie garnka. Osłonka na garnku ma nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim izolacyjną. Możemy chwycić rozgrzany garnek bez obaw przed oparzeniem i dodatkowo ogrzać sobie dłonie.  

Atutem kuchenki Fire Maple FMS-X2 jest również fakt, że w zestawie znajduje się dodatkowy palnik. W razie potrzeby można zamontować palnik i w większym garnku ugotować potrzebną ilość wody lub użyć innych naczyń, np. patelni.  

Jak wypadły nasze tety w stosunku do tego, co podaje producent ?

Zagotowanie około 0,8 l wody przy silnym wietrze zajęło około 5 min 30 s, a więc nieco dłużej niż podaje producent. Test przy mniejszym wietrze wyszedł już lepiej. Zagotowanie 0,8 l wody zajęło nieco ponad 4 min.  

Podsumowując, kuchenka jest zdecydowanie ciekawą alternatywą na rynku. Szczególnie ujęła nas jej kompaktowość oraz innowacyjne rozwiązania takie, jak sposób blokowania kuchenki czy osłona wbudowana w palnik. Po wyjęciu dodatkowego palnika, do garnka bez problemu zmieści się mały kartusz, co daje więcej przestrzeni w plecaku czy bagażu. 

 

Kuchenka znajdziesz w sklepi e-Halny.pl pod tym linkiem:

Wersja zielona: Kuchenka Turystyczna Fire Maple FMS-X2 zielony

Wersja czarna: Kuchenka Turystyczna Fire Maple FMS-X2 czarny

Similar Posts